Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmenliği Öğrenci Girişi
  • Eğitim Adı Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmenliği
  • Eğitim Zamanı Ekim 1, 2017 - 15:00
  • Yaş Grubları Tüm Öğretmenler
  • Eğitim Ücreti 750 TL
Hemen Kayıt Ol

Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmenliği

Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmenliği Sertifikası

Amaç:

Milli Eğitim Temel Kanununda belirtilen genel amaçlar çerçevesinde, Zekâ oyunları dersinde öğrencilerin zekâ potansiyellerini tanıması ve geliştirmesi, problemler karşısında farklı ve özgün stratejiler geliştirmesi, hızlı ve doğru karar vermesi, sistematik bir düşünce yapısı geliştirmesi, zekâ oyunları kapsamında bireysel, takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerileri geliştirmesi ve problem çözmeye yönelik olumlu bir tutum geliştirmesi amaçlanmaktadır. Zekâ oyunları dersi öğ- rencilerin problemleri algılama ve değerlendirme kapasitelerinin geliştirilmesini, farklı bakış açıları oluşturabilmelerini, problemle karşılaştıklarında hızlı ve doğru karar verebilmelerini, bir konuya ve çözüme odaklanma alışkanlığı geliştirmelerini, akıl yürütme ve mantığı etkili bir şekilde kullanma kapasitelerini geliştirmelerini sağlayacaktır.
 
İçerik:
 
Akıl ve zekâ oyunları eğitmenlik eğitimi kursunda toplamda 70’e yakın akıl oyunu aşağıdaki kategorilerde öğretilmektedir.
 
Akıl Yürütme ve İşlem Oyunları: Akıl yürütme oyunları, verilen ipuçlarını değerlendirerek ve yalnızca mantıksal çıkarımlar yaparak sonuca ulaşılan, çoğunlukla tek kişilik bulmaca tarzındaki oyunlardır. İşlem oyunları ise mantıksal çıkarımların yanı sıra, dört işlem bilgisinin kullanıldığı oyunlardır.
 
Sözel Oyunlar: Oyuncuların mantıksal çıkarımlarının yanı sıra sözcük dağarcıklarından veya temel, genel kültürlerinden faydalandıkları oyun türleridir. Bu kategorideki oyunlar tek kişilik olabileceği gibi karşılıklı oyun, takım oyunu veya takım bulmacası şekillerinde de olabilir.
 
Geometrik – Mekanik Oyunlar: Oyuncu geometrik düşünme yöntemlerinden, uzamsal düşünme becerisinden, el göz koordinasyonundan ve(ya) motor becerilerinden faydalanır. Bu kategorideki oyunlar, tek kişilik bulmacalar olabileceği gibi karşılıklı oyun veya takım oyunu şeklinde de olabilir. Oyunların çoğunda önceden üretilmiş veya oluşturulmuş oyun gereçleri kullanılabilir veya dijital ortamlardan faydalanılabilir.
 
Hafıza Oyunları: Kısa ve(ya) uzun dönem hafızanın kullanıldığı oyun türleridir. Bu kategorideki oyunlar, tek kişilik bulmacalar olabileceği gibi karşılıklı oyun veya takım oyunu şeklinde de olabilir. Oyun türüne göre görsel veya sözel hafıza kullanılabilir.
 
Strateji Oyunları: İki veya daha fazla oyuncunun birbirlerine karşı oynadığı, kaybeden ve kazananların bulunduğu oyun türleridir. Türüne göre, oyunlar sıfır toplamlı (bir kişinin kaybı rakibin kazancına eşit) olmayabilir. Taraflar, birey veya takım halinde olabilirler. Oyunla ilgili bilgi başlangıçta tüm taraflara açık olabilir. Bazı oyunlarda tarafların birbirlerinden gizledikleri bilgiler olabilir, bazılarında ise tarafların oyunun belli bir aşamasından önce öğrenemedikleri, olasılığa dayalı etkenler bulunabilir.
 
Zekâ Soruları: Başlangıçta çözüm yöntemi belirgin olmayan, oyuncunun ipuçlarını incelemesi sonucunda net bir yanıta ulaştığı sorulardır. Çoğunlukla tek kişi tarafından oynanır ve soruyu tasarlayan kişinin aradığı yanıtın bulunması beklenir. Problem teknik anlamda tek çözümlü olmayabilir. Ancak kaliteli bir zekâ sorusunun tüm tarafları ikna eden tek bir çözümünün olması istenir. Bu kategorideki soruların hemen hemen hepsinde bir püf nokta vardır.
 
 
 
KATILIM KOŞULLARI:
 
Tüm öğretmenler,
 
Fakülte mezunları ve öğrencileri,
 
Yüksek okul mezunları ve öğrencileri,
 
İlgili tüm anne babalar,
 
Kendini geliştirmek isteyen bireyler,
 
 
 
İSTİHDAM OLANAKLARI:
 
Tüm Eğitim Kademelerinde Hayat Boyu Öğrenme Üzerinden Okullar Hayat Bulsun Projesi Kapsamında egzersiz açabilirsiniz.
İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Üzerinden Egzersiz Açabilirsiniz.
5.6.7. ve 8. sınıflarda Akıl ve Zeka Oyunları yada Satranç  Seçmeli Dersine Öğretmen Olarak Katılabilirsiniz.
Akıl- Zeka Oyunları Kulübü Kurabilirsiniz.
Özel Kurum ve Kuruluşlarda Eğitim Verebilirsiniz.
Anaokulu, Kreş, Kolej, Zeka Kulübü, Özel Okul ve Benzeri Kurumlarda Eğitici Olarak Görev Alabilir, Zeka Oyun Merkezi Açabilirsiniz.
Kendinize ait akıl zeka oyunları kursu açabilirsiniz.
Halk eğitim merkezi üzerinde akıl-zeka oyunları kursu açabilirsiniz.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM TERBİYE KURULUNCA KABUL EDİLEN 163 SAYILI KARAR VE 13,09,2012 TARİHLİ MÜFREDAT GEREĞİ EĞİTİMLER VERİLMEKTEDİR.
 
Bu eğitime katılmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir.
Eğitimler maltepede kendi kurumumuzda verilmektedir.

Kayıt Formu

Hesap Bilgilerimiz
ZİRAAT BANKASI
Ahmet Kayaalp
TR20 0001 0024 6007 4694 9050 04