Sınava Hazırlık
  • Eğitim Adı Sınava Hazırlık
  • Eğitim Zamanı Eylül 1, 2017 - 15:00
  • Yaş Grubları 5-7 & 7-11
  • Eğitim Ücreti 100 TL
Hemen Kayıt Ol

Sınava Hazırlık

Bilsem Sınavlarına Hazırlık
Geçtiğimiz yıllarda bilsem sınavlarına hazırlık için Bilsem hazırlık kitabı, örnek testler ve Bilsem çıkmış sorular kullanılıyordu. Bu yıl Bilsem sınavlarına akıllı teknolojileri de dahil ettiler.

2016-2017 eğitim dönemi itibariyle Bilsem sınavları, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1, 2 ve 3. Sınıflar için tablet bilgisayarlarla yapılıyor. Öğrencilerin Bilsem sınavına hazırlanabilmeleri için MEB Bilsem Grup Tarama DEMO adında bir Android uygulaması yayınladı. Bu uygulamanın amacı, öğrencilere tablet üzerinde ne tür sorular sorulacağını önceden göstermiş olmak. Bu yüzden, DEMO uygulamada sadece birkaç soru çözebiliyorsunuz.

Bilsem Zeka Testi Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Bilsem grup tarama testlerinde WISC-R (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği) isimli zeka testi kullanıldı. Velilerin aklında “Bilsem zeka testi” olarak yer edinen WISC-R Zeka Testi, David Wescler tarafından 1939 yılında hazırlanmıştır. WISC-R dünyaca ünlü bir zeka testidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi: Bu yıl, orgm.meb.gov.tr’de grup tarama testlerinin tabletlerle yapılacağı bilgisi yer alırken; bunun dışında herhangi bir zeka testinden bahsedilmemektedir.

Bilsem Puan Hesaplama

Bilsem grup tarama uygulamasına giren öğrencilerin puanları sadece doğru cevaplar üzerinden hesaplanacak. Öğrencilerin yanlış yaptığı sorular, doğru soruların puanını etkilemeyecek.

Her öğrenci kendi sınıf düzeyinde sorularla test edilecek.

Grup tarama işlemi tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra her yetenek alanı için ülke ortalamaları belirlenecek. Ortalamaların üzerinde olup bireysel değerlendirme aşamasına geçmeye hak kazanan öğrenciler 14.04.2017 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde açıklanacak